پروژه ها:

  • کشت بافت گل محمدی
  • روند استقرار اولین واحد فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه، با نام شرکت زیست فناور برگاب کرمانشاه (با 33 درصد سهام متعلق به دانشگاه) پس از افتتاح مرکز تحقیقات آغاز شد. زمینه فعالیت شرکت برگاب، تولید گیاهان ارزشمند دارویی و زینتی از طریق تکنیکهای ریز ازدیادی و از کاربردهای مهم زیست فناوری (بیوتکنولوژی) گیاهی می باشد. بحمدا... شرکت برگاب موفق شده است با استفاده از آزمایشگاه کشت بافت و اتاق رشد در مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی گیاهی، و با دانش همکاران عضو هیات علمی واحد که از اعضاء حقیقی شرکت فوق می باشند، در زمینه تولید پایه های کشت بافتی گل محمدی، مراحل جوانه زنی و ریشه زایی ریز نمونه های گل محمدی را از طریق بهینه سازی پروتکل مربوطه در ظرف کمتر از 6 ماه به نتیجه برساند که درنوع خود برای اولین بار در استان و غرب کشور می باشد. در حال حاضر نیز تولید این پایه ها در سطح تجاری در حال انجام می باشد.

مزیت های تولید پایه های کشت بافتی :

-کاهش مصرف آب

-افزایش سرعت و نرخ تکثیر

-عدم محدودیت زمانی تولید

-تولید گیاهان یکنواخت ژنتیکی

- تولید گیاهان عاری از بیماری

- امکان تکثیر وسیع ژنوتیپ برتر

- کاهش تلفات

- صرفه جویی در هزینه ها

  • گلشیشه
  •  گیاه درون شیشه ای مبتنی بر تکنیک کشت بافت است که بدون نیاز به آب میتواند در شرایط

استریل تا مدتها به رشد خود ادامه دهد. این محصول با توجه به اینکه محصولی مبتنی بر فناوری بوده و حاصل نوآوری است میتواند هدیه ای منحصر بفرد باشد. همچنین میتوان آنرا جهت تزیین منزل یا محل کار خود استفاده نمود و از انرژی گیاه زینتی زنده بهره برد و به محیط خود شادابی و لطافت بخشید.

با توجه به اینکه گیاه در شرایط کاملا استریل قرار دارد باز شدن درب شیشه منجر به آلودگی های قارچی و

باکتریایی گیاه خواهد شد. از این رو اکیداً توصیه می شود از باز نمودن درب ظرف خودداری شود.

 

 

  • همچنین با توجه به موفقیت تولید نمونه های گل محمدی، مجوز تولید پایه های کشت بافتی میوه های دانه دار و هسته دار نیز توسط مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی گیاهی از سوی سازمان جهاد کشاورزی اخذ گردیده است و در حال حاضر جزء پروژههای ارزشمند در دست اجرای مرکز است. تولید این پایه ها نیز از طریق کشت بافت کاملا تخصصی و دارای تقاضای بالا از سوی سازمان جهاد کشاورزی می باشد که انشااله در آینده نزدیک این موفقیت نیز کسب خواهد شد.