یکی از ابزارهای کاربردی جهت رسیدن به توسعه پایدار، استفاده از فناوری‌های نوین به خصوص زیست فناوری می‌باشد.از آنجا که کاربردهای زیست فناوری در کلیه شئونات زندگی بشر نقش آفرین شده است می‌توان حدس زد در آینده نزدیک کنار اکثر نام‌های رایج علوم و فنون یک کلمه « بیو» یا « بیوتک» هم اضافه شود، بی‌شک در آینده نیز گستره نفوذ این صنعت فراگیر و جایگاه و نقش آن در سرنوشت انسان‌ها بیشتر خواهد شد. بنابراین بیوتکنولوژی علاوه بر این‌که می‌تواند ابزار مناسب و قدرتمندی برای دستیابی به توسعه پایدار به شمار آید، ابزار و اهرم قدرتمندی برای تسلط هرچه بیشتر کشور‌های مجهز به این صنعت بر سایر کشورها نیز محسوب می‌شود. بیوتکنولوژی بدون هیچ تردیدی نقش اساسی در توسعه اقتصادی کشورهای جهان ایفا کرده است، از این‌رو هرگونه ضعف، تبعات وخیمی را برای کشور به دنبال خواهد داشت.

تأسیس مراکز تحقیقاتی مستقل تحت مسئولیت و مالکیت دانشگاه هم امکان افزایش سطح کارایی استفاده از این امکانات و بالا بردن سطح تولید و تأمین نیازهای دانشگاه را بوجود می آورد، با کاهش فرایندهای اداری سرعت تصمیم­گیری و لذا تخصیص منابع و تولید محصولات علمی و فناوری را افزایش می­دهد و می­تواند از طریق ایجاد سازو کار مستقل، توان تولید درآمد و ثروت را برای دانشگاه و جامعه به صورت یکجا بوجود آورد.

 دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی غرب کشور، یکی از واحد های بسیار بزرگ از مجموعه­های دانشگاه آزاد اسلامي است كه در سال 1367 تأسيس شد. این دانشگاه هم اکنون با جمعیت دانشجویی بیش از 27 هزار نفر یکی از مهمترین مراکز آموزش عالی تربیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی غرب کشور محسوب می­گردد. در سالهای اخیر و به تدريج این دانشگاه با تجهيز آزمايشگاه­ها، كارگاه­ها و بكارگيری نيروهای متخصص، بيشتر گرايش­های مقاطع كارشناسی و كارشناسی ارشد و دکتری راتأسیس نموده و به صورت هدفمند به دنبال نقش آفرینی خود در حوزه توسعه علم و فناوری منطقه­ای است.

در این راستا، پیگیریهای امور مربوط به تاسیس " مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی گیاهی" از اواخر سال 1392 توسط حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه آغاز شد و پس از یکسال مکاتبات متعدد و جلسات حضوری ، تجهیز آزمایشگاهها، ساخت گلخانه ، بازرسی و ....، سرانجام این واحد در اسفند 1393موفق به اخذ مجوز راه اندازی مرکز فوق از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی گردید که در شهریور ماه سال 95 رسما توسط مسئولان ذیربط افتتاح و آماده بهره برداری  و ارائه خدمات به دانشجویان تحصیلات تکمیلی، همکاران عضو هیا علمی و سایر محققین گردید.

با توجه به موارد فوق، مهمترین اهداف این مرکز در چهار دسته اصلی  قرار می گیرد :

ریز ازدیادی گیاهان دارویی،زینتی و صنعتی

برگزاری دوره های آموزشی

آنالیز نمونه های آزمایشگاهی

انجام پروژه های تحقیقاتی برون واحدی

 سایر اهداف این مرکز عبارتند از  :

-  استفاده مناسب از موقعیت استراتژیک استان کرمانشاه به عنوان پل ارتباطی اصلی مناطق سردسیر شمال غربی کشور با مناطق گرمسیر جنوب غرب کشور و نیز نقش مهم آن در تبادلات اقتصادی  و بازرگانی با کشور عراق و ترکیه.

- ایجاد ارتباط با مراکز علمی و پژوهشی داخل و خارج از کشور و استفاده از آخرین دستاوردهای تحقیقاتی و پژوهشی.

- ایجاد زمینه های ارتباطی بین دستگاه های اجرایی و بخش صنعت با دانشگاه به منظور انجام تحقیقات کاربردی مورد نیاز و درآمدزایی.

- ایجاد انگیزه تحقیق و پژوهش در اعضای هیات علمی و دانشجویان.

- برگزاری کنفرانس ها، سمپوزیوم ها و کنگره های منطقه ای، ملی و بین المللی.

علاوه بر گلخانه مدرن تحقیقاتی ،آزمایشگاههای موجود در مرکز شامل:

کشت بافت

 اتاق رشد

آنالیز متابولیت

متابولیتهای ثانویه و کشت سلول

فیزیولوژی گیاهان زراعی

                                                               

 

 

 

چارت سازمانی مرکز نیز به شرح زیر است: